Genetiği Anlamak

Aynı miktarda yemek yiyen iki kişi...
Biri kilo alıyor ama diğeri almıyor.

Aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkan iki kişi...
Biri yorgun uyanıyor, diğeri son derece dinç.

Aile öyküsünde meme kanseri olan iki kız kardeş...
Biri kanser oluyor, diğeri olmuyor.

Gen nedir?
DNA (Deoksiribo Nükleik Asit), tüm organizmaların canlılık işlevleri ve biyolojik gelişmeleri için gerekli olan genetik talimatları taşıyan bir nükleik asittir. Genetik kodları içeren uzun bir moleküldür.

Gen ise DNA’nın belirli görevleri yerine getiren, belirli fiziksel özellikleri tanımlayan spesifik bir bölümüdür. Canlıların kalıtsal karakterlerinin, yaşamları için gerekli olan proteinlerin, enzimlerin, diğer makro ve mikromoleküllerin kodlarını taşıyan bölümlerdir. Kısacası, kalıtımın fiziksel ve fonksiyonel bir birimidir. Bu nedenle genlere bakarak bireyler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları tespit edebiliriz.
Gen varyasyonları nelerdir?
Genetik varyasyon, canlı türleri içerisinde gözlemlenen farklılıklardır. Bir genin dizilimlerinde meydana gelen değişimler sebebiyle oluşurlar. Kişiler arasındaki ten rengi, göz rengi, saç rengi, cilt tipi, vücut şekli gibi farklılıklar genetik varyasyonlara örnek olarak verilebilir.
dna & me Sağlıklı Yaşam Testleri
dna & me'nin dnaHealth, dnaDiet, dnaSport, dnaSkin, dnaMind, dnaOestrogen ve PharmacoGenetics testleri; genetik yapınız doğrultusunda fiziksel ve zihinsel performansınızı artırarak daha sağlıklı, zinde ve uzun bir yaşam için riskleri ortadan kaldırıp, hastalıkları azaltmak ve doğru tedavilerin uygulanmasını sağlamak amacıyla yapılan analizlerdir. Analiz edilen genetik varyantlar ışığında kişiselleştirilmiş beslenme, diyet, spor, egzersiz, sağlık ve ilaç kullanım programlarını çıkartarak size özel sağlıklı yaşam biçimi önerileri sunar.