PharmacoGenetics bir defa yapılan ve bireyin hayatı boyunca kılavuz olarak kullanacağı; ağrı kesicilerden antidepresanlara, kanser tedavisinde kullanılan hayati öneme sahip ilaçlardan tansiyon ilaçlarına kadar, hangi ilaçlardan, hangi dozlarda fayda göreceğini, hangi ilaçları asla kullanmaması gerektiğini ortaya çıkarmak amacıyla yapılan bir testtir.

PharmacoGenetics

Genetik Yapınıza Uygun Kişiselleştirilmiş
İlaç Kullanımı ve Tedavi Uygulamaları Önerileri
PharmacoGenetics bir defa yapılan ve bireyin hayatı boyunca kılavuz olarak kullanacağı; ağrı kesicilerden antidepresanlara, kanser tedavisinde kullanılan hayati öneme sahip ilaçlardan tansiyon ilaçlarına kadar, hangi ilaçlardan, hangi dozlarda fayda göreceğini, hangi ilaçları asla kullanmaması gerektiğini ortaya çıkarmak amacıyla yapılan bir testtir.
Yaşla birlikte artan kanser, kalp ve damar hastalıkları, Alzheimer, diyabet gibi kronik hastalıkların tedavisinde düzenli olarak çok çeşitli ilaçlar kullanılıyor. Bunun yanı sıra herhangi bir tedavi sürecinde, hastanede yatarken, ameliyat esnasında ve sonrasında, acil servislerde pek çok ilaç tedavisi uygulanıyor. Peki tedavilerde uygulanan veya kronik hastalıklarda düzenli kullanılan ilaçlar bireyde tam olarak işe yarıyor mu? Bu sorunun cevabı çok önemli çünkü tedavi amacıyla verilen ilaçlar bazen daha büyük sorunlara yol açabilir. O nedenle bu ilaçların içerisinde doğru ilacı, doğru dozda uygulamak hayati önem taşımaktadır.

İlaçlar fayda yerine zarar verebilir
Genlerimiz kısa mı, yoksa uzun boylu mu, kumral mı yoksa sarışın mı olacağımızı belirlediği gibi vücudumuzun ilaçlara vereceği yanıtları da belirler. Çünkü genetik farklılıklardan dolayı ilaçların vücudumuzdaki seyri de değişir. İlaçların emilimi, parçalanması ve vücuttan atılmasında rol oynayan enzimlerdeki bu genetik farklılıklar büyük önem taşır. Eğer bu enzimler fazlaysa ilaç çok çabuk vücuttan atılır, etki süresi ya da etkisi azalır veya tam tersi eğer enzim miktarı az ise bu sefer de ilaç toksik düzeyde kalır ve vücutta istenmeyen etkiler yaratır. Aynı ilacı alan iki hastadan biri iyileşirken diğeri toksik ve hayati yan etkilere maruz kalabilir.

Günümüzde, genlerin ilaç metabolizması ve ilaçların etkileri ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Son klinik veriler ve bilimsel çalışmalar, genetik analizlerle hangi ilaçların kişide işe yarayıp yaramayacağını veya hangi etkileri yapacağını bilmenin mümkün olduğunu gösteriyor.
Ömür Boyu Yol Haritası Olacak Bir Sağlık Rehberi
PharmacoGenetics testi ile ilaçların metabolizması ile ilişkili genler analiz edilmektedir. Bu analiz sonucunda ilgili genlerin 240’tan fazla etken madde ve binlerce ilaçla ilgili olarak kişiyi ne yönde etkilediği detaylı olarak değerlendirilmektedir.Böylelikle genetik yapınıza göre, size özel olarak hangi ilacın, hangi dozda etkili olacağı ve/veya hangi ilaçların asla kullanılmaması gerektiği sebepleriyle birlikte raporlanmaktadır.
Bu sayede hem en doğru ve en etkili tedavi belirlenmekte, hem de yan etki riski azaltılmaktadır. Kişilerin genetik yapısı doğrultusunda daha sağlıklı, zinde ve uzun bir yaşam için risklerin ortadan kaldırılması, hastalıkların daha iyi kontrol altına alınması sağlanmaktadır. Size yaşam boyu yol haritası olacak bir rehber sunulur.
PharmacoGenetics testi aşağıdaki alanlarda 240’tan fazla etken madde ve binlerce ilaçla ilgili genetik rehberlik yapar:
• Kanser
• Kalp ve damar hastalıkları
• Diyabet
• Mide ile ilgili hastalıklar
• Enfeksiyon hastalıkları
• Romatoloji
• Organ nakli
• Ürolojik hastalıklar
• Ağrı kesiciler
• Psikiyatri ve nöroloji
PharmacoGenetics Testi kapsamındaki ilaçların
listesi için tıklayınız.